Vítejte v Kolchidě - bájné části malebné Gruzie 

12.12.2021

Představte si krajinu, kde se historické báje stávají realitou. Představte si krajinu, kde se v tentýž den můžete plavit po černém moři i bojovat s bohy na vrcholcích velehor. Představte si krajinu s vinnou révou o které se píše i ve starých řeckých bájích.

O zlatém rounu, víně a Kolchidě 

Možná víte, že Frixis a Hellé jsou dětští hrdinové báje O zlatém rounu. Při útěku letěli na zlatém beranovi přes moře až do úrodné země rozprostírající se pod vysokými horami. Málokdo však ví, že popsané vysoké hory jsou součástí Kavkazu a úrodná země, které vládl král Aiéstés, byla nazývána Kolchida a nyní je součástí Gruzie. Právě v této báji je první zmínka o Kolchidském víně, které obepínalo sloupy a jeho sladkou chuť Frixis ochutnal z kašny. Báje jsou krásné, ale existují i nějaké vědecké důkazy?

8 až 10 tisíc let vinařské tradice

Archeologické vykopávky prováděné v oblastech starověkých osad nám podávají důkaz o osídlení a pěstování vína již v době starověku. Byla nalezena až 9 tis. let stará semena vinné révy zvané vitis vinifera sativa. Samotná semena tolik neznamenají, ale byla nalezena v 3 - 4 tisíce let starých amforách zvaných "Qvevri", které soužily k výrobě kvašeného jílového vína. Dokonce mnoho etymologů považuje moderní generické slovo "víno" za odvozené od starověkého gruzínského slova "gvino".       

Historie je krásná, ale co současnost?

Dokonalost a jedinečnost gruzínských vín je založena na rozsáhlých původních odrůdách hroznů a dokonalé kombinaci půdních a klimatických podmínek. Staletí zkoušek vyústilo v různé styly vína z každé oblasti, od ryze bílých po plně červená a sladká vína, dokonce se můžeme setkat i s ledovím vínem! Pečlivá oddanost místních vinařů tradiční vinné révě ve skutečnosti udržela naživu přes 500 autentických gruzínských odrůd - 38 z nich se dnes používá pro komerční výrobu vína. Lze tedy konstatovat, že takto široká paleta chutí dozajista potěší i ty nejnáročnější milovníky vína.   

Kvalita vína je odrazem duše pěstitele.

Těžko budete hledat pohostinnější a upřímnější národ než jsou lidí z Gruzie. Život mezi černým mořem a pohořím Kavkazu není jednoduchý, přesto si místní vinaři uchovávají čisté srdce a laskavý přístup ke všem hostům. Možná právě proto je Gruzínské víno tak výjimečné. Dopřejte si výjimečnou kvalitu vína z Kolchidy a zároveň podpořte udržení vinařské tradice v zemi, která je s vínem spjata více než 8 000 let.